Gablota zewnętrzna skarżysko kamienna

Gabloty informacyjne

Rodzai na przedstawianie informacji jest wiele. Jedną z w dalszym ciągu powszechnie stosowanych, dlatego, że dopuszczalnie tanich są plakaty. Plakaty są w stanie tyczyć się jakiejś treści rozpowszechnianej przez nadawcę takiej informacji, są w stanie również mieć charakter czysto informacyjny, nie prezentujący stanowiska autora w danej kwestii. Negatywem plakatów jest jednakże to, że, niezależnie od techniki druku, są stosunkowo mało trwałe: podatne na warunki atmosferyczne i rozdarcie. Żeby jak najlepiej zabezpieczyć plakaty przed otoczeniem, najlepiej jest je umieścić w zamkniętych gablotach z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu plakaty zostaną dostrzegalne dla zaciekawionych odbiorców treści, a jednocześnie ochronione prze rozdarciem czy też przemoknięciem. Gablota zewnętrzna, jeżeli jest dobrze skonstruowana, może nawet sprawować misję dekoracyjną.
Taki sposób ochrony plakatów czy też innych treści informacyjnych wydrukowanych na papierze spotyka się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jakże i na zewnątrz. Używane są powszechnie przykładowo w szkołach, w których duża liczba szkrabów z nadmiarem energii skutkuje tym, że takie podatne na uszkodzenia plakaty są w szeregu przypadków niszczone. Prócz tego gabloty zabezpieczają przed osadzaniem się kurzu, więc pozwalają utrzymać zamkniętym w nim obiektom trwałość. Jest to szczególnie istotne w razie, podczas gdy zamknięte są w nich przedmioty delikatne, niepoprawnie reagujące na kurz.
Z reguły jednakże gabloty zewnętrzne wykorzystywane są na zewnątrz, gdzie sprawnie ochraniają przedmioty w nich umiejscowione przed wpływem otoczenia.